Działania w ramach NPRCz (maj 2024-czerwiec 2025)
Biblioteka i karnawał? Jasne!
1 lutego 2025 r. uczniowie naszej szkoły zaprezentowali swoje umiejętności aktorskie w czasie przedstawienia z okazji choinki noworocznej. Do wydarzenia przygotowali się pod kierunkiem nauczyciela bibliotekarza, gdyż należy pamiętać, że biblioteka to nie tylko czytanie, ale też miejsce, w którym można rozwijać różne pasje.
W tym samym dniu podsumowano I półrocze w formie prezentacji dla gości, rodziców i społeczności szkolnej. Przedstawiono także nowości wydawnicze zakupione z funduszy Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa oraz ukazano zalety czytania. Zadanie wykonano w ramach projektu czytelniczego klasy VII z wykorzystaniem księgozbioru biblioteki.
Spotkania w bibliotece
Od roku szkolnego 2023/2024 spotykamy się po lekcjach w bibliotece szkolnej
Spotykamy się najczęściej w piątki. Wtedy rozmawiamy o książkach… ale nie tylko. Interesują nas muzyka, filmy, seriale, gry komputerowe, aplikacje, fanfiki, memy… Oglądamy adaptacje utworów literackich, słuchamy muzyki, wykonujemy prace plastyczne, gramy w planszówki, poznajemy tajemnice sztucznej inteligencji i obsługi Canvy dla oświaty. Uwielbiamy nietypowe, bo literackie, państwa-miasta i bingo. Ponadto rozwijamy talenty, podejmując próby literackie i przygotowując się do różnych konkursów i wydarzeń. Poznajemy naszą przyszłość w czasie wróżb andrzejkowych (który z bohaterów stałby się naszą sympatią...?). W czasie mikołajek czekają na nas słodkości. Chętnie pomagamy i doradzamy, wypożyczając książki młodszym. Ozdabiamy bibliotekę według własnych pomysłów. Opiekujemy się… dinozaurami! Bierzemy udział w akcji szkolnej „Czytam na szóstkę!” i zbieramy pieczątki, np. z łapami tych pradawnych stworzeń, na specjalnej karcie.
Zapraszamy do biblioteki!
Klub Przyjaciół Biblioteki Szkolnej
Wieczór filmowo-literacki
Czasami lubimy odwiedzać szkołę nawet w piątki po lekcjach
.
29 listopada w ramach andrzejek nauczyciele, z pomocą Samorządu Uczniowskiego, zorganizowali kolejny wieczór filmowo-literacki połączony z dyskoteką.
Konkurs
Nowości w bibliotece szkolnej
W naszej bibliotece szkolnej pojawiły się nowości! Kupiliśmy przede wszystkim książki, o które prosili uczniowie i rodzice - zarówno w ankietach online, jak i ustnie
. Uzupełniliśmy także księgozbiór o niezbędne lektury.
Zapraszamy do wypożyczania!
Warto też podkreślić, że tak szybkie udostępnienie materiałów było możliwe dzięki wielkiej pomocy chętnych uczniów.
Czytanie na przerwie
24 października naszą szkołę odwiedziły postaci znane z książek. Na korytarzu można było spotkać m.in. Czerwonego Kapturka, pirata, Pippi Långstrump, Smerfa, Nemeczka, Remusa Lupina, Grega Heffleya, Telimenę i innych ciekawych bohaterów. W tym dniu w ramach akcji czytelniczej “Czytanie na przerwie” uczniowie przynieśli też książki, aby udowodnić, że czytać można (i warto!) także na korytarzach szkolnych.
Głośne czytanie na przerwie
Czytam na szóstkę! Projekt czytelniczy
Czytanie na przerwie - akcja czytelnicza
Dzień Głośnego Czytania
4 października 2024 r. zorganizowaliśmy w szkole trzy wydarzenia - Dzień Głośnego Czytania, Dzień Ziemniaka i Dzień Języków Obcych.
Narodowe Czytanie
Zabierz książkę na wakacje! Podsumowanie
Nasi uczniowie chętnie skorzystali z możliwości wypożyczenia książek na wakacje.
Nagrody za wyzwanie czytelnicze
W dniu zakończenia zajęć w szkole - 21 czerwca 2024 r. - 17 uczniów klas I-VII otrzymało nagrody zakupione ze środków przeznaczonych na promocję czytelnictwa w ramach NPRCz. Wszyscy uczetniczy przygotowali ciekawe prace nawiązujące do wypożyczonych z biblioteki szkolnej książek. Na umieszczonych fotografiach możecie zobaczyć m.in. prace plastyczne, projekty zakładek wykonane w aplikacji Canva itp.
Akcja w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa
Zapraszamy do udziału w akcji "Zabierz książkę na wakacje"!
Wypożycz książkę przed 21 czerwca z biblioteki szkolnej w Zeńboku na wakacje!
Zachęcamy też do przesyłania zdjęć z książką, aby pokazać, że można czytać wszędzie!
Adres e-mail do wysyłania fotografii zostanie podany w bibliotece szkolnej.
Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa
Udało się! :) Orzymaliśmy wsparcie finansowe w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa!
- zakup książek - 2750,00 zł
- realizacja działań promujących czytelnictwo - 1000,00 zł
- 3000 zł z programu, 750 zł jako wkład własny organu prowadzącego
- RAZEM - 3750,00 zł
Współpraca
Realizacja działań w ramach NPRCz dotyczy nie tylko biblioteki szkolnej. W naszej szkole zaangażowana jest cała społeczność - uczniowie i rada pedagogiczna. Chętnie też współdziałamy z innymi instytucjami - bibliotekami i urzędem gminy.
Nasze projekty